Materiál obuvi


Useň (Kůže)

Nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Používané materiály - hověziny, vepřovice, koziny, koniny, teletiny, reptilie Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

Hladká useň má jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být zpracován v matu nebo lesku.
Lakovaná useň s hladkým a vysoce lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz.
Nubuk je useň broušená po líci. Podkategorií je tzv. "psavý nubuk", který nechává i po velmi jemném kontaktu prstů nebo jiných předmětů na líci stopy odstranitelné dalším přetřením nebo překartáčováním.
Velur (semiš) je useň broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu, lidový název je semiš. Je méně náchylný na poškození než nubuk.
Spodková useň je druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv. Je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.
Povrstvená useň je úseň, jejíž lícová vrstva je opatřena tenkým, např. polyuretanovým nánosem. Tím je dosaženo zvýšené životnosti a snazší údržby materiálu, používá se např. pro sportovní obuv.


Další materiály

Syntetické materiály - PVC, PU, pryž - plasty, koženky, poromery - tyto materiály svým vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní - prodyšnost, absorpce, přizpůsobivost. Je vhodné je kombinovat s prodyšnými podšívkami, novými, rychle se prosazujícími materiály z PVC a PU. Nové možnosti v barevnosti a tvarování inspirují pro vznik nových výrobkových skupin, zejména v mladé módě. Vedle již zmíněných vlastností, které jsou přínosem pro vzhled obuvi, je dalším jednoznačným argumentem pro jejich používání nízká cena.

Textilní materiály - tkané, netkané - používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Nejaktuálnějším vrchovým materiálem na bázi textilu je streč, který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení. Tento materiál je prodyšný, snadno se udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost.

  • Poromery jsou syntetické usně, které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním. Jsou velmi jednoduché na údržbu a péči.
  • Pryž - mají obdobné vlastnosti jako plastové materiály, používají se na speciální pracovní ochrannou obuv.
  • Kombinované materiály používají se zejména u sportovní obuvi, kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.
  • Vodonepropustná membrána tento speciální materiál zajišťuje vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE-TEX). Používá se zejména pro turistickou a sportovní obuv.

Podešve

Podešve jsou nejvíce namáhavé spodkové dílce, které přichází do styku s povrchem, po kterém se pohybujeme. Mají chránit nohu před chladem, horkem, nerovností terénu, před ostrými předměty apod. Druhy podešví:

Usňová - její typickou vlastností je změna barvy (ztmavnutí), zvláště při trvalejším vystavení účinkům slunečních paprsků. Je vhodná jako obuv taneční, manažerská. Při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava. Vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části.
Pryžová - je pružná, vhodná do každého počasí, snadno se udržuje. Nejlehčí forma - Styropor - použití u domácí obuvi.
Syntetická - je pružná, snadno se udržuje, vůči opotřebení středně odolná, v obtížném terénu klouže.