Piktogramy

Při výrobě obuvi se dnes využívá široká škála materiálů a jejich kombinací. Mezi základní vrchové materiály patří useň, poromery, plastické, pryžové a textilní materiály. Každý materiál má vlastní označení a specifické vlastnosti. Rozdílnosti jsou dány nejen vzhledem, ale i různými fyzikálně - mechanickými vlastnostmi, jejich životností a požadavky na ošetřování. Materiál významně ovlivňuje užitnou hodnotu obuvi a v mnoha případech určuje účel jejího použití.

Znalost vlastností jednotlivých materiálů omezuje možnost špatného výběru obuvi a zajistí následnou spokojenost spotřebitele.


Vrchový materiál

Vrchový materiál

Useň

Textil

Syntetika

Usňový(kožený) - nejlepší vrchový materiál. Přírodní, dobře prodyšný a vláčný, přizpůsobí se noze


Textilní - charakteristický pestrou škálou barev a lehkostí. Používaný zejména pro letní obuv


Syntetický - použitelný pro širokou škálu tvarů, snadno se udržuje, vhodný do deštivého počasí. Vyznačuje se omezenou prodyšností

Podšívka - stélka

Stélka

Useň

Textil

Syntetika

Usňový(kožený) - má vynikající hygienické vlastnosti, je pohodlná a přizpůsobivá


Textilní - velmi vhodná do zimní obuvi, protože výborně tepelně izoluje


Syntetický - snadno se udržuje a nazouvá. Má omezenou prodyšnost, což může způsobovat zvýšené pocení

Podešev - spodkový materiál

Podešev-spodkový materiál

Useň

Textil

Syntetika

Usňový(kožený) - má komfortní vzhled, je lehká, výhradně určená do interiérů. Trpí vysokou oděrností a je nevhodná do vlhkého prostředí


Textilní - vyznačuje se vynikající odolností vůči opotřebení, je pružná, vhodná do každého počasí. Má výborné tepelně-izolační vlastnosti a snadno se udržuje.


Syntetický - je pružná, snadno se udržuje. Vůči opotřebení středně odolná. Má průměrné tepelně-izolační vlastnosti, v obtížném terénu klouže.